ayoobalizadeh68@gmail.com
/
+989154476393
انواع سنگ گرانیت و کاربرد آن

انواع سنگ گرانیت و کاربرد آن

 
سنگهای گرانیتی معمولی‌ترین سنگهای پلوتونیک در نواحی قاره‌ای هستند و بزرگترین باتولیتهای جهان را نیز همین سنگها تشکیل می‌دهند. اغلب این سنگها فلسیک هستند. اغلب گرانیتوییدها به صورت مذابهای پوسته‌ای تشکیل شده‌اند. به‌علاوه ، گرانیتوییدها قسمت «آذرینی» اغلب کمپلکسهای میگماتیتی را تشکیل می‌دهند
گروه سنگ زرین با سابقه ی درخشان در راستای صادرات سنگ با کیفیت بالا به کشور های خاورمیانه و عرضه ی سنگ به مشتریان عزیز داخلی ،مفتخر به عرضه ی بهترین کیفیت و قیمت میباشد. 
با ما همراه باشید 09154476393.
کانی شناسی و نامگذاری

حداقل 20 درصد مقدار کانیهای فلسیک در تمام سنگهای گرانیتی ، کوارتز است. اغلب سنگهای گرانیتی ، ساب سولووس هستند. بنابراین فلدسپات غنی از پتاسیم (ارتوکلاز یا میکروکلین) و پلاژیوکلاز ، به صورت بلورهای جداگانه و مجزا تظاهر می‌کنند. گارنیتوییدهای هیپرسولروس فقط در فشارهای پایین یا فشارهای بالا تحت شرایط بسیار خشک تشکیل می‌شوند و به جای اینکه دارای پلاژیوکلاز و فلدسپات پتاسیک بطور مجزا باشند، دارای مزوپرتیت هستند.
  در شرایط فشار پایین ، معمولا همرشدیهای گرانوفیری گسترش می‌یابند و سنگ را گرانوفیر می‌نامند. معمولا به‌همراه کانیهای فلسیک ، هورنبلند ، بیوتیت و موسکویت نیز وجود دارد. همچنین پیروکسن و یا فایالیت و نیز کردیریت و گارنت یافت می‌شوند. کانیهای فرعی موجود در این سنگها مشتمل‌اند بر آپاتیت ، زیرکن ، تیتانیت ، آلانیت ، مونازیت ، تورمالین ، توپاز و اکسیدهای اپاک آهن - تیتانیم.

تقسیم‌بندی گرانیتوییدها بر اساس مواد تشکیل‌دهنده:
 
گرانیتوییدهای نوع I :
این سنگها از ذوب سنگهای آذرین زیر پوسته یا رسوبات نابالغ حاصل از سنگهای آذرین حاصل می‌شوند و دارای نسبت K/Na پایین ، Ca بالا و حالت اکسیداسیونی قوی می‌باشند. کانی شناسی آنها شامل هورنبلند ، پیوتیت قرمز یا قهوه‌ای و یا سبز ، تیتانیت ، احتمالا آلانیت و مانتیت و گاهی اوقات همراه با ایلمنیت است.
گراینیتوییدهای نوع S :
از مواد رسوبی که در آنها نسبت K/Na بالا ، کلسیم و سدیم پایین ، آلومینیوم بالا و حالت اکسیداسیونی ضعیف است، حاصل شده‌اند. از این رو این سنگها حاوی بیوتیت قرمز - قهوه‌ای ، مونازیت به جای آلانیت و تیتانیت ، موسکویت ، احتمالا کردیریت و گارنت و ایلمنیت هستند و در عوض هورنبلند و ماتیتیت ندارند. ویژگی‌های پر آلومین بودن این سنگها حکم می‌کند که سیلیمانیت یا آندالوزیت وجود داشته‌باشد و احتمالا گزنولیت‌های پلیتی و توپاز و تورمالین نیز یافت می‌شوند.
گرانیتوییدهای نوع A :
سنگهایی هستند که از Zr ، F ، Na+K غنی‌اند و در عوض از لحاظ Al و Ca فقیرند و همچنین نسبت بالایی از Fe/Mg دارند. از نظر کانی شناسی وجود میکاهای غنی از آهن ، آمفیبولها ، پیروکسنها و در انواع پرآلکالن ، آمفیبولهای آلکالن مشخصه آنهاست. از دیگر مشخصات عمومی این سنگها می‌توان به همرشدی گرانوفیری ، وجود فلوئوریت و نیز فراوانی کانیهای زیرکونیم‌دار اشاره کرد.
نحوه تشکیل این سنگها را به ذوب سرزمینهای گرانولیتی که قبلا تحت تاثیر ذوب بخشی قرار گرفته‌اند و یا به تفریق اولیه ماگمای بازالتی آلکالن نسبت می‌دهند. در یقین منشا گرانیتوییدهای نوع -A ، منشا فلوئور موضوع بسیار مهمی است.
گرانیتوییدهای نوع M :
زیرگروهی از گرانیتوییدهای نوع -I محسوب می‌شوند و فقط در جزایر قوسی اقیانوسی یافت می‌شوند. این نوع سنگها از گوشته و احتمالا از پوسته اقیانوسی فرورانده شده حاصل شده‌اند و توسط کانی‌هایی همچون هورنبلند ، بیوتیت ، پیروکسن ، گزنولیتهای آذرین بازیک ، نیز فلدسپات پتاسیک مشخص می‌شوند.

ساختها و بافتهای مشخص
 
گرانیتوییدها نسبت به تغییر شکل بسیار حساسند و در اغلب گرانیتوییدهای کنیسی ، نوارهایی از کوارتز مشاهده می‌شود که در اطراف فنوکریستهای خرد شده فلدسپات ، حالت خمیدگی پیدا کرده‌اند. فرآیندهای جریانی اولیه یا استرین ثانویه باعث ردیف شدن فلرسپاتها می‌گردد. لایه‌بندی آذرینی فازها نسبتا نادر است ولی در کمپلکسهای میگماتیت ، چنین لایه‌بندی را می‌توان در گرانیتوییدها دید.
یکی از مشخصات گرانیتوییدهای نوع S ، وجود گزنولیتهای متاپلیتی است و احتمالا زیرکن‌های گرد شده بقایای دیرگداز رسوبات مادر هستند. انواع M و I نیز با مواد گزنولیتی آذرین مشخص می‌شوند. گرانیتوییدهای نوع S را گرایزن و پگماتیتهای غنی از توپاز ، تورمالین ، میکای غنی از لیتیم و کانیهای قلع و تنگستن همراهی می‌کنند. کلریتیزاسیون بیوتیت و هورنبلند و سریسیتیزاسیون و دگرسانی فلسپاتها به کانی رسی باعث دگرسان شدن گرانیتوییدهای می‌شود.
کاربرد گرانیت

سنگ گرانیت گونه‌ای سنگ آذرین درونی است و به همین علت بافت آن دارای دانه‌های متوسط تا درشت بوده و رنگ آن از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه باتوجه به کانی و شیمی سنگ متغیر می‌باشد. این سنگ از سنگین‌ترین سنگ‌ها می‌باشد. گرانیت یکی از محکم‌ترین و سخت‌ترین سنگ‌ها می‌باشد و به همین دلیل به عنوان مصالح ساختمانی به صورت گسترده‌ای استفاده می‌شود. مقاومت و سختی بالای این سنگ این امکان را فراهم می‌کند که در آزمایشگاه‌ها ، محیط های صنعتی و تجاری به کار برده شود.
 
سنگ های گرانیت اغلب در فضاهای باز مانند نمای ساختمان ها، پله ها،حیاط منازل، سنگفرش خیابان ها، پیاده روها و محوطه ها و همچنین جهت پیشخوان آشپزخانه، کاشی کف،پلکان، استخر و سونا و بسیاری از مواردی که جنبه تزئینی دارد استفاده می شود. قطعات گرانیت می تواند دارای سطح ناهموار باشد و یا تمام سطوح آن پرداخت شده باشد. سنگفرش های گرانیتی برای یک جاده باریک رنگین و یا حیاط منازل کاربرد دارد. گرانیت بیشتر در پیاده رو خیابان ها استفاده می شود که بسیار بادوام هستند. این سنگ ها ظاهر تزئینی زیبایی به وجود می آورد. ترکیب سنگ های طبیعی رنگارنگ با طراحی هنرمندانه و تخصصی نتیجه منحصر بفرد و بادوامی را ایجاد می کند.
مزایای استفاده از گرانیت

بهترین نمای سنگ گرانیت حالت صیقلی آن است که زیبایی رنگ و انعکاس کریستال های آن را نمایش می دهد . از گرانیت به سبب ظرافت و درخشندگی خاصی که ایجاد می کند اغلب برای کفپوش و قاب های دیواری استفاده می شود.
در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند. گرانیت یکی از محبوب ترین و عمومی ترین مصالح ساختمانی است و هزاران سال است که از این سنگ در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود.
بیشتر گرانیت ها سخت هستند و به این ترتیب جزء مصالح بادوام ساختمانی قرار می گیرند . در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاوم هستند و محیط های صنعتی را به خوبی تحمل می نمایند.
مزایای استفاده از سنگ گرانیت تایل با ضخامت یک سانتیمتر در صنعت ساختمان :
سبک وزن بودن سنگ
کاهش وزن سازه
نصب سریع و آسان
صرفه جویی در زمان
هزینه حمل کمتر

سنگ گرانیت از سنگ‌های آذرین به شمار می‌آیدو بسته به کانی‌های موجود در سنگ ، رنگ‌های گوناگون از جمله سیاه ، سفید ، خاکستری ، قرمز و سبز را خواهد داشت . گرانیت سمبل سختی ، مقاومت و دوام است . گرانیت جواهر طبیعت است که قادر به ارائه انحصار برای هر ساخت و سازی در عصر معاصر است . طیف گسترده ای از انواع تکنولوژی های جدید برش و کسانی که به ما امکانات بی نهایت طراحی را ارائه می دهند . در ادامه بیشتر با سنگ گرانیت آشنا می شویم . با ما همراه شوید
 
  ۱- سنگ فرش
 
۲- کانتر آشپزخانه
سنگ گرانیت برای کسانی که به تازگی خانه ی جدید بنا می کنند و قصد تکمیل کابینت آشپزخانه خود را دارند و یا تصمیم به بازسازی آشپزخانه می گیرند انتخاب محبوبی است؛ چرا که یک جلوه زیبا و منحصر به فرد از خود ارائه می کند. کریستال های کوچک موجود در گرانیت، نور را منعکس می کنند و ظاهر زیبایی به  آشپزخانه می بخشند. مزایای دیگر نصب گرانیت بر روی کانتر آشپزخانه شامل موارد زیر می باشند:
مقرون به صرفه است،طرح و رنگ سطح و عمق آن یکسان است،تنوع بالا در انتخاب دارد،آسان تمیز می شود،در برابر خراش ، حرارت و سوختگی مقاوم است.
از آنجایی که گرانیت بسیار با دوام است شاید تصور کنید که می توانید از هر ماده ای بر روی آن استفاده کنید، اما این درست نیست، اگر واقعا خواستار این هستید که کانتر آشپزخانه شما در وضعیت خوبی بماند از ریخته شدن موادی مانند لیمو، سرکه، و یا سایر اسید ها بر روی آن مراقبت کنید.استفاده از زیر لیوانی برای محافظت از کانتر آشپزخانه در برابر نوشیدنی های اسیدی مانند آبمیوه ی مرکبات بسیار توصیه می شود. در پایان به عنوان آخرین نکته در نگهداری گرانیت کانتر آشپزخانه به شما یادآور می شوم که حتی اگر می توانید از مواد شیمیایی قوی تر برای تمیز کردن کانتر آشپزخانه استفاده کنید دست نگه دارید زیرا تمیزکننده های ملایم در حفظ زیبایی طبیعی کانتر آشپزخانه مناسب تر می باشند.
نکات مهم در نگهداری سنگ گرانیت به عنوان  کانتر آشپزخانه
برای مراقبت روزانه از سنگ گرانیت  به عنوان کانتر آشپزخانه، می توانید به آسانی به وسیله پاک کننده ی ملایمی مانند صابون روغنی و یا مایع ظرف شویی ملایم  آن را تمیز کنید. در صورت نیاز می توانید از یک پد تمیز کنده با الیاف مصنوعی جهت تمیز کردن کانتر استفاه کنید و با یک نگهداری مناسب، گرانیت کانتر آشپز خانه برای مدت ها نو و تازه  به نظر می رسد.
 
گروه صنایع سنگ زرین مفتخر است در زمینه ی با کیفیت ترین سنگ گرانیت چه در راستای صادرات به کشور های خاورمیانه و همسایه و چه در بازار داخلی فعالیت  چشمگیری داشته و با توجه به خواست و سلیقه ی مشتریان عزیز خود و تحت نظر مهندسان و متخصصان مجرب تولیدات سنگی خود عرضه نماید.
سنگ با کیفیت تخصص ماست 
09154476393 
.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

 زرين استون بهترين توزيع کننده سنگ گرانيت مرواريد مشهد،سنگ پله گرانيت مرواريد مشهد | سنگ جدول گرانيت مرواريد مشهد | سنگ فرشي گرانيت مرواريد مشهد |  که ما تخصص آنيم ، با ده سال فعاليت درخشان
گرانيت مرواريد مشهد از قطر 1.6 ميله تا 20 سانت و در سه درجه (ممتاز ، يک و دو ) از معدن ياوري ، اميري ، هاشمي و..... توليد ميشود ، فروش بصورت نقدي و سفارشات حداقل دو روز کاري ارسال ميشود ، توان بارگيري روزانه 3000 متر مربع