سنگ نما

سنگ نما

امروزه ساختمان ها نقش مهم در زندگی ما انسان ها و همینطور نمای شهر ما دارند. در همین رابطه مقاله ای درباره ارزش نمای ساختما برای شما عزیزان تدارک دیدیم تا با خصوصیاتی که سنگ نما باید داشته باشد بیشتر آشنا شوید
ایوب علیزاده
1399/9/8
0 نظر

سنگ نما  
 
امروزه ساختمان ها نقش مهم در زندگی ما انسان ها و همینطور نمای شهر ما دارند. در همین رابطه مقاله ای درباره ارزش نمای ساختمان برای شما عزیزان تدارک دیدیم تا با خصوصیاتی که سنگ های به کار رفته در نمای ساختمان باید داشته باشد بیشتر آشنا شوید سنگ نما ساختمان ها از گذشته تا به الان را مصالحی همچون آجر، سنگ، خشت و چوب تشکیل می دادند. رفته رفته این نما ها زیبا تر و کاربردی تر شدند به طوری که امروزه نمای ساختمان از مواد مختلفی از جمله پلاستیک، سنگ، چوب و غیره تشکیل می شود.
 
مهم ترین کاربردهای سنگ نما عبارتست از :
سنگ نما به ظاهر ساختمان نمایی زیبا می بخشد.
سنگ نما روی قیمت ساختمان بسیار موثر است.
سنگ نما مانع نفوذ رطوبت و آلودگی به قسمت های داخلی ساختمان می شود.
سنگ نما محافظ ساختمان در برابر باران های اسیدی است و فرسایش اسکلت ساختمان است.
 
برای نماهای سنگی از انواع سنگ های پلاک با رنگ های مختلف و اندازه های مختلف استفاده می نمایند مانند سنگ تراورتن – باغ ابریشم – مرمر و یا انواع سنگ های قیچی که دارای سطح ناصافی بوده و در محل هایی که از لحاظ معماری احتیاج به قدری خشونت در سطح نما می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در سطح بعضی از سنگ های نما خلل و فرجی موجود است که این سوراخ ها برای نصب بسیار مناسب هستند زیرا ملات ماسه و سیمان پشت سنگ به داخل این سوراخ ها نفوذ نموده و مانع جدا شدن آن از نما می گردد. از جمله این سنگ ها می توان انواع سنگ های تراورتن نام برد. بعضی از سنگ ها مانند سنگ های باغ ابریشم و یا مرمر یا مرمریت و یا انواع سنگ های چینی دارای سطحی صیقلی بوده و با توجه به این که سنگ خاصیت مکندگی چندانی ندارد به خوبی به نما نمی چسبد و ممکن است بعد از مدتی از نما جدا شده و سقوط نماید برای جلوگیری از این کار باید از پشت آن ها را به وسیله میله های مخصوصی که به آن اصطلاحاً اسکوب می گویند یه دیوار محکم نمود اسکوب انواع مختلفی دارد.
 
گرانیت یک سنگ آذرین با رنگ روشن است که به‌ اندازه کافی بزرگ بوده و با چشم غیر مسلح قابل‌ مشاهده است. از تبلور آهسته ماگما در زیر سطح زمین، گرانیت شکل می‌گیرد. سنگ نمای گرانیت به‌ طور عمده از کوارتز، فلدسپات با مقادیر جزئی میکا، آمفیبول ها و سایر مواد معدنی تشکیل‌ شده است. این ترکیب معدنی معمولاً گرانیتی به رنگ قرمز، صورتی، خاکستری یا سفید می‌ دهد که دانه ‌های تیره ‌رنگی در سراسر سنگ مشاهده می ‌شود.
 
انواع سنگ نما
 
سنگ نمای گرانیت
گرانیت ، سنگی آذرین با رنگ روشن است که از تبلور آهسته ماگما در سطوح زیرین زمین شکل می‌ گیرد. سنگ نمای گرانیت عمدتاً از کوارتز، فلدسپات با مقادیر کمی از میکا، آمفیبول ها و سایر مواد معدنی به طور طبیعی ساخته می‌ شود. رنگ آن اغلب قرمز، صورتی، خاکستری یا سفید با دانه ‌های تیره رنگ است. به دلیل درصد بالای سیلس در این سنگ، گرانیت بسیار سخت بوده و در برابر سایش مقاوم می ‌باشد. همچنین دارای چگالی بالا است و در مقابل نفوذ آب و وارد آمدن ضربه بسیار بادوام است. برش و صیقل دادن سنگ های گرانیت پر هزینه است، از این جهت قیمت بالایی در بازار دارد.
 
سنگ تراورتن
نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ ‌های رسوبی و تزیینی به‌ شمار می‌رود. این سنگ ها به جا مانده از رسوبات چشمه ‌های آب گرم هستند. حفرات موجود در این سنگ به دلیل فضای اشغال شده توسط گاز های موجود در آب های گرم منبع رسوب‌ گذاری است. هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن ‌تر خواهد بود.
سنگ تراورتن در برابر تغیرات آب و هوایی و باران و برف مقاوم می باشد و از لحاظ رنگ بندی متنوع نیز هست، سنگ های تراورتن در طبیعت به رنگ های سفید، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی خود نمایی می کنند و برای استفاده از سنگ تراورتن هیچ محدوده فضایی تعریف نشده است تراورتن ها می توانند هم در فضاهای بیرونی ساختمان ها و هم فضاهای داخلی قابل استفاده باشند. در کشور ایران معادن مختلفی برای استخراج این سنگ وجود دارند که از جمله معروف ترین آن ها می توان به تراورتن حاجی آباد، تراورتن عباس آباد و تراورتن آتش کوه اشاره نمود استالاكتيت و استالاگميت دو نمونه سنگ تراورتن هستند که بافت آن ها بسیار زیبا و متخلخل است.
 
سنگ مرمر
سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی است به معنی درخشان. قابلیت صیقل پذیری این سنگ ‌ها بسیار بالاست و تا حد جلای آیینه ‌ای قابل صیقل می ‌باشند. این سنگ‌ ها دارای کانی‌ ها و رنگ ‌های مختلفی می‌ باشند.  سنگ مرمر از سنگ‌های دگرگونی بوده که از دگرگونی سنگ آهک به وجود آمده است. کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت است از خصوصیات اصلی آن‌ ها رنگ زیبا و جلای خوب می‌ باشد و در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این نوع از سنگ‌ ها به‌ طور ویژه در دکوراسیون، پله‌ ها، نمای داخلی، ستون و کف کاربرد دارند.
سنگ‌ های مرمر به ‌عنوان مواد اولیه منحصر به فرد، در تزئین ساختمان‌ های بزرگ و مجسمه‌ ها به کار می‌ روند. در ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر به دلیل افزایش روز افزون صنایع مختلف، سنگ‌ های تزئینی و قیمتی پاسخگوی نیاز های آن‌ ها نبوده است. هم اکنون بسیاری از خدمات کف سابی برای این نوع سنگ انجام می گردد.
مجموعه مروراید سنگ و  مجموعه زرین استون  می تواند شما را برای خرید بهتر و راحت تر این سنگ راهنمایی کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09154476393 تماس بگیرید.
 

    نظرات کاربران پیرامون این مطلب

    انصراف از پاسخ به کاربر